ORKIESTRA WOJSKOWA w Siedlcach

Orkiestra Wojskowa w Siedlcach

Orkiestra powstała w 1947 r. w Sanoku. Do roku 1976 jej siedzibą był Jarosław.

 W 1977 r. Orkiestra została przeniesiona do Siedlec, gdzie tradycje muzyki wojskowej sięgają okresu międzywojennego. Przed wojną była tu Orkiestra 22 Pułku Piechoty, która brała udział w uroczystości wręczenia pułkowi sztandaru w dniu 3.11.1922 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

 


 

W 1996 roku, orkiestra garnizonowa zostaje przeformowana w Orkiestrę 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, stając się jej pododdziałem reprezentacyjnym. Od 2002 roku po reorganizacji Orkiestr następuje jej powrót do struktur garnizonowych.

Obecnie swoją działalnością obejmuje całe województwo mazowieckie i podlaskie. Występuje dla wojska i społeczeństwa podczas uroczystości państwowych, wojskowych, miejskich i na uroczystościach rekreacyjno- rozrywkowych. Prezentuje muzykę patriotyczno- historyczną, religijną, poważną i rozrywkową. W szyku marszowym wykonuje efektowną musztrę paradną, którą obecnie prowadzi tamburmajor plut. Michał KRYŃSKI.
Koncertuje w kościołach oraz na gościnnych scenach innych miast z bogatym repertuarem muzyki polskiej i światowej. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta Siedlce: Miejskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz chórami: Katedralnym i Chórem Miasta Siedlce. Orkiestra pełni także funkcje reprezentacyjne, biorąc udział w powitaniach mężów stanu i dowódców wojskowych: w Pałacu Prezydenckim, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego oraz w Dowództwie Garnizonu Warszawa.
 

W 2002 z okazji jubileuszu 55- lecie powstania, orkiestra została uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2003 na Konkursie Orkiestr Garnizonowych Wojska Polskiego w Świeradowie Zdroju zajęła I miejsce prezentując najlepszy program koncertowy, za co została wyróżniona dyplomami i pucharami Ministra Obrony Narodowej.

 Ma na swoim koncie występy zagraniczne m.in.: w AustriiNiemczechHolandii, Słowacji i Łotwie.

Rok 2007 był rokiem jubileuszowym. Orkiestra obchodziła 60 -lecie powstania, 30- lecie pobytu w Siedlcach.

Czerwiec 2010 to udział orkiestry w Przeglądzie Orkiestr Garnizonowych Wojsk Lądowych w Bartoszycach gdzie orkiestra zdobyła tytuł Laureata konkursu.

Od 01.01.2011 r. orkiestra występuje pod nazwą "Orkiestra Wojskowa w Siedlcach".

Obecnie dowódcą - kapelmistrzem jest kpt. Dariusz Kaczmarski.

W dniach 19-21 września 2013 r. orkiestra wzięła udział w 48 Konkursie Orkiestr Wojska Polskiego w Świeradowie-Zdroju, gdzie zdobyła tytuł laureata konkursu w kategorii koncertu estradowego. Na zakończenie konkursu po paradzie orkiestr ulicami Świeradowa podczas koncertu galowego wykonano kilka utworów połączonych orkiestr wraz z zespołem PECTUS.

W dniach 22, 23 września 2017 roku w Świeradowie Zdroju odbył się 52 Konkurs Orkiestr Wojska Polskiego. Orkiestra Wojskowa w Siedlcach okazała się bezkonkurencyjna wygrywając konkurs, a także zdobywając Nagrodę Publiczności.